Ogólnopolski Tydzień Kariery w Staszicu - Działo się !!!

Kategoria: z życia Opublikowano: niedziela, 05, listopad 2017 Emilia Jończyk-Gorzelska Drukuj E-mail

OTK jest akcją o zasięgu ogólnokrajowym, zainicjowaną przez Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych RP. Jej celem jest propagowanie świadomych wyborów edukacyjnych oraz zachęcenie do planowania kariery zawodowej. Działania kierowane są przede wszystkich do osób młodych, które stoją przed poważnymi decyzjami dotyczącymi swojej przyszłości zawodowej, a także do wszystkich, którzy pragną przyjrzeć się swoim dotychczasowym dokonaniom zawodowym czy edukacyjnym i ponownie wybrać właściwą dla siebie ścieżkę zawodową.

ministerEDUTegoroczny Tydzień Kariery w Staszicu został zorganizowany już po raz dziewiąty! Tradycją naszej szkoły stało się zaproszenie najmłodszej grupy uczniów, tj.: przedszkolaków miasta Opola i powiatu, gimnazjalistów i uczniów Szkoły Podstawowej nr 24 w Opolu. Liczba uczestników biorąca udział w OTK była jak do tej pory rekordowa! Odwiedziło nas ok. 400 gości! Było o nas głośno! Mówiono o naszej akcji zarówno w prasie, jaki i w TVP 3 Opole.

Przygotowania do OTK zaczęły się już we wrześniu! Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły podjęli się trudnego zadania przygotowania strony internetowej i plakatu promującego OTK dla Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. Plakaty były umieszczone w szkołach, instytucjach i urzędach całego województwa. Strona internetowa była miejscem, z którego korzystał każdy zainteresowany wydarzeniami w ramach tegorocznej akcji.
Za ogromne zaangażowanie i wkład wniesiony w realizację powyższych projektów otrzymali oni podziękowania od organizatorów podczas konferencji podsumowującej Tydzień Kariery w Opolu. I tak do zacnego grona wyróżnionych nauczyciel należą: Pani mgr inż. Małgorzata Stankiewicz i Pan mgr inż. Piotr Dzierwa oraz uczniowie: Michał Dyniakowski z klasy 4g,
Jakub Kiedrzyński z klasy 2a, oraz uczniowie klasy 3g: Michał Jasek, Roman Kuc, Denis Jończyk i Sebastian Litwin. To duży sukces naszej szkoły, z którego jesteśmy bardzo dumni! Uczniowie pokazali, że mają talent i potrafią go pokazać innym. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!strona internetowa i plakat promujący OTK 2017
Prawdziwym wyzwaniem, stało się przygotowanie zajęć dla przedszkolaków. Zależało nam, żeby maluchy poprzez zabawę odkryły w sobie talenty, zainspirowały się tym co dla nich przygotowaliśmy. Należy zaznaczyć, że w dniu 18 października szkoła zamieniła się w sale eksperymentowania i odkrywania swoich pasji i zainteresowań. Dzieci wniosły mnóstwo energii i ogromny zapał do poznawania nowych rzeczy. Nie sposób opisać atmosfery, jaka panowała w naszej szkole. Atrakcji było niemało. Nauczyciele wychowania fizycznego Pani mgr Izabela Korgól-Obuch i Pan mgr Andrzej Barucha przygotowali szereg gier i zabaw, oraz wcielili się w postaci z bajek!
Przedszkolaki próbowały swoich sił jako fryzjerzy w warsztatach „Dziecięce Inspiracje”. Mieli ponadto okazję zaprojektować swoją fryzurę marzeń lub maskę na bal przebierańców. Ponadto wiele dzieci postanowiło poddać się zabiegom naszych uczniów i wyszło z sal fryzjerskich z pięknie pomalowanymi twarzami oraz profesjonalnie uczesanymi włosami. Dużą frajdę sprawiły dzieciom własnoręcznie przygotowane fryzury na modelach główek fryzjerskich.
Panie nauczycielki: mgr Beata Hanulewicz, mgr Agnieszka Zamojska i mgr Justyna Kowol oraz uczniowie wykonywały także makijaże dziecięce, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Nie zdziwiliśmy się więc, kiedy prawie co drugie dziecko zapowiadało, że zostanie w przyszłości stylistą fryzur.:).
W dalszej kolejności dzieci skorzystały z warsztatów chemicznych „Magiczna moc chemii”, i z pomocą nauczycieli Pana mgr Piotra Nabrzuchowskiego i Pani mgr Elżbiety Nabrzuchowskiej, oraz naszych uczniów brały udział w licznych eksperymentach. Wrodzona ciekawość i chęć poznawania świata u dzieci w tym wieku może być wykorzystana do przekazania nawet skomplikowanej wiedzy jeżeli odbywa się to w formie zabawy. Bowiem to co dla dzieci jest magią można było uzasadnić naukowo. Zajęcia odbywały się głównie w formie pokazu, ale prostsze doświadczenie dzieci wykonywały same. Widać było wielkie zaangażowanie dzieci i chęć czynnego udziału w takiej zabawie. Wykonano: doświadczenie 5 barw jednego roztworu, zmiany barwy roztworu pod wpływem wytrząsania zawartości naczynia burzliwą reakcję tzw. lokomotywę, imitację wybuchu metanu w kopalniach tzw. płonącą pianę i wytwarzanie dużej ilości żółtej piany tzw. trąbę słonia
Uczniowie naszej szkoły realizują również swoje pasje i dzięki nauczycielom mają okazję poznać, nauczyć się i pokazać młodszym kolegom i koleżankom coś z ratownictwa medycznego (tak potrzebnego), kiedy i jak zachować się – żeby było bezpiecznie.
Dlatego też, dzieci i młodzież były zadowolone z pokazów ratownictwa medycznego, na których nauczyły się, jak udzielać pierwszej pomocy.
Po ciekawych doświadczeniach przyszedł czas na warsztaty grafiki komputerowej
„Z kolorami przez życie”. Przedszkolaki miały możliwość poznania i wyćwiczenia podstawowych umiejętności kolorowania z wykorzystaniem zaawansowanych programów graficznych, takich jak Adobe Photoshop CS6. Z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem brały udział w warsztatach, umiejętnie dobierając kolory w zależności od wybranej postaci do pokolorowania. Dzieci rysowały zarówno z użyciem programu komputerowego jak i wielu różnych typów kredek. Pełni szczęścia wyszły zdobywać kolejne punkty programów. Poznały również, na czym polega praca grafika komputerowego.
Kolejną atrakcją były „Graficzne potyczki” – kreatywne warsztaty, które miały na celu sprawdzenie predyspozycji dzieci do bycia grafikiem komputerowym. Dały jednak możliwość edukacji przez zabawę i dostarczenie dzieciom radości z podejmowania wyzwań. Zadaniem przedszkolaków było uzyskanie tytułu mistrza Kameleona, symbolizującego kreatywnych zawodowców naszej szkoły. Tytuł uzyskiwał ten, kto zebrał najwięcej naklejek na swoją kartę mistrza, po przejściu przez 6 stacji zadaniowych wszystkie naklejki.
Dzieci musiały sprostać wielu zadaniom, a te sprawdzały:
• Znajomość kolorów – przez zabawę w układanie tęczy i strzelanie z mini łuku do kolorowych celów;
• Spostrzegawczość – podczas szukania zaginionych i ukrytych elementów, oraz znajdowania różnic na obrazkach;
• Precyzję i cierpliwość - dzięki zabawie polegającej na prowadzeniu piłeczki przy
pomocy rurki do wyznaczonego celu;
• Znajomość świata i dedukcję dzięki zabawie w rozpoznawanie przedmiotów przez dotyk;
• Kreatywność – projektując własną postać, mając do dyspozycji tylko jej część np. uszy lub łapki;
• Zdolności manualne – podczas tworzenia własnego pióropusza, korony lub bransoletki.

Materiały do zabaw opracowali i zajęcia dla dzieci prowadzili uczniowie klasy 2A (technik analityk, technik cyfrowych procesów graficznych), pod opieką Pani mgr Doroty Mrowiec-Wach i Pani mgr inż. Małgorzaty Stankiewicz. Szczególny wkład w pomysł na zajęcia miał Marcin Ochota uczeń z klasy 3G.Kiedy nasi milusińscy się napracowali i poznali szereg zawodów, przyszedł czas na „Zdrowe, małe co nieco”. Dzieci mogły skosztować zdrowych jabłuszek i ciasteczek zbożowych. Wszystko bardzo smakowało!
Wszystkie te zajęcia pokazały, że doradztwo zawodowe powinno zaczynać się już od najmłodszych lat, a przedstawianie zawodów w formie praktycznej obrazuje dzieciom prawdziwy świat pracy, sprzyja gromadzeniu wiedzy o pracy, oraz ma wpływ na kształtowanie szacunku dla niej. Dzieci mogły zobaczyć wytwory ludzkiej pracy, oraz poznać cechy jakie trzeba mieć, aby móc wykonywać dany zawód. Nabywały też kompetencji społecznych w rozmowie i przebywaniu ze starszymi kolegami.
Drugi dzień OTK był przeznaczony dla uczniów szkół gimnazjalnych. Uczniowie zapoznali się z zawodami, które kształcimy w naszej szkole. Mogli poznać „od kuchni”, jak wygląda praca na każdym stanowisku i co mogą wykonywać w przyszłości, wybierając dany kierunek kształcenia. Ponadto uczniowie wzięli udział w pokazach taneczno – muzycznych, przygotowanych przez uczniów naszej szkoły. Gościliśmy 6 gimnazjów miasta Opola wraz z doradcami zawodowymi i wychowawcami.
Pan Piotr Dzierwa dumny ze swoich uczniówUczniowie brali udział w warsztatach graficznych, które przygotował Pan mgr inż. Piotr Dzierwa. Uczniowie mogli prześledzić wykorzystanie narzędzi modyfikujących barwy, kontrast oraz wypaczających obiekty na scenie. Zaprezentowano najbardziej charakterystyczne błędy grafików komputerowych, omówiono okładki czasopism kolorowych funkcjonujących w popkulturze. Dzięki warsztatom uczniowie poznali zagadnienia związane z teorią koloru, kompozycji oraz zasady budowania poprawnych nawyków pracy ze zdjęciami. Dodatkowo pokazane zostało wykorzystanie programów przeznaczonych do efektów specjalnych takich jak Adobe After Effects CS6 do animacji ścieżek dźwiękowych. Na zakończenie warsztatów uczniowie zdobyli informacje o sposobie wykorzystania programu Adobe Premier Pro CS6 do uzyskania efektu typu „green screen”. Ponadto gimnazjaliści brali udział w warsztatach chemicznych. Nie mogło zabraknąć wybuchów chemicznych, które stają się u nas w szkole kultowe! Nauka przez zabawę była mottem przewodnim tych zajęć. Ćwiczenia były tak dobrane aby z jednej strony były widowiskowe, a z drugiej uświadamiały uczniom gimnazjum konieczność posiadania wiedzy potrzebnej do bezpiecznego ich wykonania. W ramach pokazów uczniowie gimnazjum zapoznali się ze specyfiką pracy w laboratorium chemicznym oraz zasadami bezpiecznej pracy.
Doświadczenia wykonywali uczniowie klasy drugiej kierunku technik analityk i polegały one na wywoływaniu zmian barw roztworów, doprowadzaniu substancji chemicznych do samozapłonu czy też spalaniu palnych gazów.
Na gimnazistów czekały także zadania z „Graficznych potyczek”. Musieli wykonać m.in.: animacje optyczne, czyli jak za pomocą dwóch wydruków uzyskać ruchomy obraz, sprawdzić znajomość nazw kolorów i ich rozróżnianie w quizie komputerowym. Zadania polegały na sprawdzaniu spostrzegawczości przez znajdowanie różnic na obrazach o różnym stopniu trudności. Gimnazjaliści ćwiczyli precyzję poprzez strzelanie z mini-łuków. Wszystkie te działania pobudzały kreatywność poprzez komponowanie własnych zawieszek na drzwi z gotowych grafik, tekstów i materiałów dodatkowych, oraz samodzielne tworzenie drewnianych zakładek lub bransoletek.
Gimnazjaliści chętnie brali udział w warsztatach fryzjerskich i kosmetycznych. Korzystali z rad młodych adeptów fryzjerstwa. Na głowach naszych gości powstawały loki, fale, warkocze lub super proste włosy. Jednocześnie gimnazjaliści mieli okazję porozmawiać z uczniami naszej szkoły o zawodzie fryzjera oraz o tym, dlaczego warto się tego zawodu uczyć i jakie trzeba posiadać predyspozycje, aby zostać stylistą fryzur. Uczniowie klas technik logistyk wraz z nauczycielem przedmiotów logistycznych: Panią mgr Renatą Małecką przygotowali niezmiernie bogaty program działań, z którego każdy gość miał możliwość w pełni skorzystać i przekonać się, że logistyka jest tak ważną częścią naszego życia - były to: warsztaty, pokazy, quizy czy degustacje… Było i ekscytująco i zabawnie.
Zaplanowano i zorganizowano następujące atrakcje :
• „Megalotnisko w Staszicu” - w czasie symulacji gry nadarzyła się okazja kontroli ruchu lotniczego poprzez wykonywanie określonych procedur, operacji startu i lądowania tak aby można było zapobiec niebezpiecznym zbliżeniom statków powietrznych, zarówno podczas lotu, jak i na lotniskach.
• „Logistyczne Memory Game” to gra pamięciowa na podstawie znanych i ciekawych zagadnień logistycznych .
• „Logistyczny BRUM, BRUM” to niesamowicie zabawny quiz z dziedziny transportu połączony z prezentacją multimedialną.
• „Świat pieniądza – pół żartem, pół serio” – zadaniem uczniów było znalezienie wyraźnych różnic pomiędzy prawdziwymi a fałszywymi banknotami.
• „Logistyka na YouTube” – logistyka przyszłości.

Uczniowie wzięli także udział w pokazach ratownictwa Medycznego, poznając zawód ratownika i zasady udzielania pomocy przedmedycznej.
Podsumowanie Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery odbyło się 21 października 2017 r. w Centrum Rozrywki „Kubatura”. Organizatorzy tej ogólnopolskiej akcji podsumowali Tydzień Kariery w Opolu, zostały rozdane dyplomy, podziękowania i nagrody. Odbyło się również spotkanie z gościem specjalnym - Panią Marią Rotkiel - psychologiem, która podkreśliła, że „…współczesna młodzież jest ambitna i wymagająca oraz ma sprecyzowane cele…”. Zaznaczyła, że praca dla młodych ludzi to nie tylko sposób na zarabianie pieniędzy, ale przestrzeń do samorealizacji, obszar, który buduje samoocenę i daje satysfakcję.
Organizatorzy złożyli szczególne podziękowania dla naszych nauczycieli i uczniów zaangażowanych w przygotowanie strony internetowej i plakatu promującego OTK dla województwa opolskiego.
Nasi wielcy zwycięzcy OTK 2017 twórcy Strony internetowej plakatu i laureatki konkursuWażnym faktem jest, iż dwie nasze uczennice, które zostały zgłoszone do udziału w konkursie „(Bez)błędne C.V.”, organizowanym przez Wyższą Szkołę Bankową w ramach obchodów Tygodnia Kariery zostały nagrodzone.
Mamy się czym pochwalić! Uczennica Dorota Ormian z klasy 2a zajęła III miejsce w konkursie w kategorii studenci i szkoły ponadgimnazjalne, natomiast uczennica Sonia Magosz z klasy 3f otrzymała wyróżnienie. Opiekunem merytorycznym uczennic była Pani mgr Emilia Jończyk-Gorzelska, doradca zawodowy.
Wśród zwycięzców byliśmy jedynym Technikum w Opolu, które zostało nagrodzone!
Obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w Staszicu to szeroko wielopoziomowo zakrojona akcja, pozwalająca najmłodszym i troszkę starszym poznać ich przyszłe zawody.
Tak dużo pracy, emocji i działań z naszej strony było, że nie sposób tego nie opisać. Głośno było o nas w mediach – relacje z zajęć dla przedszkolaków można było zobaczyć w Kurierze Opolskim w TVP 3 Opole.
W przygotowanie wszystkich wymienionych przedsięwzięć włączyło się 17 nauczycieli i ok. 150 uczniów. Koordynatorem Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w ZSZ im. Stanisława Staszica była Pani mgr Emilia Jończyk-Gorzelska, doradca zawodowy.
Wszystkim serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i ogromną pasję!

Odsłony: 1202

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu