Fizyka po niemiecku w Staszicu

Kategoria: z życia Opublikowano: środa, 05, kwiecień 2017 Grzegorz Jachymiak Drukuj E-mail

W poniedziałek 3 kwietnia 2017 w sali 10 odbył się wykład z fizyki przeprowadzony w ramach współpracy między naszą szkołą i naszą opolską Politechniką. Naszym gościem i wykładowcą był dr Franciszek Gajda.

Temat wykładu - "Ein Strichgitter" - brzmi równie tajemniczo w języku niemieckim co i w polskim tłumaczeniu jako "Siatka Dyfrakcyjna". Udział w wykładzie wzięli uczniowie klasy 4G pod opieką Pana Grzegorza Jachymiaka i klasy 4C pod opieką Pani Ilony Olchawy. Jako, że  na co dzień nasi uczniowie nie rozprawiają o fizyce po niemiecku więc wzbudziła ona zainteresowanie. Jedna z naszych uczennic zdradziła nam po tej lekcji, że jest zainteresowana udziałem w zajęciach w grupie niemieckojęzycznej po podjęciu studiów z informatyki na Politechnice Opolskiej. Maturę oczywiście zda skoro mierzy w informatykę i trzymamy za to kciuki.

Uczniowie mieli okazję zaobserwować prążki interferencyjne po przejściu światła czerwonego (źródłem był wskaźnik laserowy) przez siatkę dyfrakcyjną. Dowiedzieli się ile takich prążków można zaobserwować, od czego zależy ich odległość od siebie, co to jest stała siatki i parę innych ciekawostek.

Mamy nadzieję, że to nie ostatni taki wykład. Musimy o to zadbać.

Odsłony: 1635

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu