Logistycy w zakładzie ZOTT

Kategoria: Aktualnosci Opublikowano: środa, 13, czerwiec 2018 Elżbieta Adaszyńska Drukuj E-mail

22 i 29 maja 2018 r. uczniowie pierwszych klas logistycznych mieli okazję gościć w zakładzie produkcyjnym firmy ZOTT w Opolu

Zott SE & Co. KG – jest to międzynarodowe przedsiębiorstwo z branży mleczarskiej, wywodzące się z niemieckiej spółki rodzinnej, której główna siedziba znajduje się w Mertingen, w kraju związkowym Bawarii, w Niemczech. Obecnie produkty przedsiębiorstwa dostępne są w ponad 75 krajach na całym świecie.

Zott swoją działalność w Polsce rozpoczął w 1992 roku na terenie Wrocławia, początkowo jako dystrybutor importowanych przetworów mlecznych. W październiku 1999 roku przedsiębiorstwo kupiło działającą w Opolu mleczarnię i rozpoczęło jej gruntowną przebudowę oraz produkcję śmietany, jogurtów, deserów mlecznych.

Wchodząc na teren zakładu musieliśmy zapoznać się z zasadami higieny i regulaminem wewnętrznym obowiązującym na terenie firmy. Obowiązuje tam ścisły zakaz noszenia biżuterii oraz obowiązek noszenia ubrań ochronnych, które otrzymaliśmy i musieliśmy założyć. Trasę wycieczki rozpoczęliśmy od punktu dostawy mleka, gdzie dziennie przyjeżdża od 20-30 ciężarówek z mlekiem od rolników z promienia ok 300 km od Opola. Przeszliśmy cały ciąg produkcyjny, poznając maszyny i urządzenia stosowane do produkcji. Zapoznaliśmy się również z asortymentem , który jest wytwarzany na terenie zakładu. Jako logistyków interesowały nas również magazyny i sprzęt w nich używany. Magazynier przybliżył nam pracę, którą musi wykonać operator wózków jezdniowych. Oprowadził nas po magazynach: produkcyjnym, surowców oraz po magazynie dystrybucyjnym. Zaprezentował sprzęt, który jest na wyposażeniu zakładu. Oglądaliśmy: regały, paletyzatory, foliarki do zabezpieczania palet. Niezwykle ciekawy był program, używany do pracy „SAP”, który pozwala zarządzać procesem produkcyjnym, magazynem dystrybucją, całą logistyką w firmie.

Wycieczka pozwoliła w bardzo praktyczny sposób zapoznać się z procesem produkcyjnym oraz dystrybucją produktów wytwarzanych przez zakład. Młodzież poznała także specyfikę poszczególnych czynności zawodowych i zapoznała się z różnymi profesjami w firmie. 

Gospodarze przygotowali dla naszych uczniów upominki w postaci pysznych deserów, które wszystkim bardzo smakowały.
Firmie ZOTT składamy ogromne podziękowania za możliwość zwiedzenia zakładu.

Opiekunowie:
Elżbieta Adaszyńska Świerc
Emilia Jończyk –Gorzelska
Anna Wójciak - Sokołowska

Odsłony: 1286

Mój wybór padł na Staszica bo ...

Partnerzy Zespołu Szkół Zawodowych im. Stanisława Staszica w Opolu